Sivil Toplum Kuruluşları Erzurumspor’a Sahip Çıktı

ESTP Başkanı Mustafa Güvenli
ESTP Başkanı Mustafa Güvenli

Erzurumspor’un 03/02/2019 tarihinde Erzurum’da oynadığı Çaykur Rizespor maçı ile ayyuka çıkan hakem hatalarına karşı sivil toplum kuruluşları açıklama yaptı. 

Erzurum’da faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları yaptıkları açıklamalar ile TFF ve MHK’ya tepki gösterdiler. Erzurum Sivil Toplum Platformu (ESTP) Başkanı Mustafa Güvenli, bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklamasında Erzurumspor’un maruz kaldığı ayrımcı muameleyi kınayan Güvenli şöyle konuştu:

“Bu maç Erzurumspor’a karşı bakış açısının somut örneklerinden sadece bir tanesidir. Bu takım ve bu şehir, aynı muameleyi daha önce de gördü, daha önce de yaşadı. Ve bunun sebebi çok açık: Erzurum’a gelmek, Erzurum’da maça çıkmak, futbolun baronlarının ve patronlarının zoruna gidiyor, işte bu kadar!

Biz yıllardır bu bakış açısını değiştirmenin mücadelesini veriyoruz. İşte bunu başarabildiğimiz an, Erzurum’un kazandığı an olacaktır. Dolayısıyla Erzurum’un ve Erzurumspor’un maruz kaldığı bu haksız muamele ve ayrımcı bakışı bir kez daha kınıyor, Erzurumspor taraftarlarının haklı mücadelesine tam destek verdiğimizi belirtmek istiyoruz.”

Oltulular Derneğinden Erzurumspor Açıklaması 

Oltu ve Yöresi Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Demir’de Erzurumspor’un içinde bulunduğu durumla alakalı bir yazılı açıklamada bulundu. Başkan Demir açıklamasında:

“Kıymetli Erzurumlular değerli Hemşehrilerim, Erzurum ve Erzurumspor’u yok sayan, Sistematik bir şekilde, koca bir şehrin futbol takımı üzerine oynanan oyunlara dur demek için, Demokratik hakkımızı kullanarak, Hakemleri ve Federasyonu protesto etmek için, Erzurum ve Erzurumlunun hak ve menfaatlerini savunmak, Bizi yok sayanlara ‘Buradayız’ demek için, Sesimizi duyurmak için. 9 Şubat 2019 Cumartesi günü. Saat: 12:00’da Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Erzurum müdürlüğü önünde buluşuyoruz. Protestoya tüm Dadaşları ve Oltulu Hemşehrilerimi davet ediyorum.” dedi. 

ETSO, Haksızlığa Karşı Sessiz Kalmadı

ETSO Başkanı Yücelik; “BB Erzurumspor’un hakkı teslim edilmelidir“.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Erzurumspor’un büyük emekler vererek süper lige çıktığını belirterek, dondurucu soğuğa rağmen stadı dolduran taraftarların ve futbolcuların hakkının çalınmasına kimsenin gönlünün razı olmayacağını söyledi. 

Yücelik, futbol yorumcularının büyük bir çoğunluğunun iptal edilen gol kararının yanlış olduğunu beyan ettiklerine vurgu yaparak, Erzurumspor’un 20 yıl sonra süper lige çıkmanın coşkusu ile rakiplerine karşı centilmence mücadele verdiğine değindi. VAR sisteminin amacının hakemlere yardımcı olmak olduğunu ancak takımların mağduriyetine sebep olacak şekilde kullanıldığını belirten ETSO Başkanı, bu duruma anlam veremediklerini söyledi. 

ETSO Başkanı Lütfi Yücelik, “Binlerce insan dondurucu soğukta kısıtlı bütçesinden ayırdığı para ile maçlara gidiyor. Bu fedakarlıkların ve sahada verilen mücadelenin hakkı teslim edilmelidir.” dedi.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız.
Adınız