Yusuf Dumlu Yazdı: “Deveye Sormuşlar…”

DEVEYE SORMUŞLAR…

“Deveye boynun eğri, demişler; nerem doğru ki, demiş.” Bu atasözümüzün şu anda BB Erzurumspor’u yansıttığını düşünüyorum. Haftalardır yaptığım izlenimler sonucunda yazdığım uyarılar dikkate alınsaydı bu kötü hezimet durumu yaşanmazdı. Bu haftaki farklı mağlubiyet, bizlere haftalar öncesinden geleceğini haber vermişti. Bu sefer farklı olacak, çözümler bulun diye bizlere haykırdı durdu. Şimdi bunları sıralamaya çalışalım. Benim bile gözümden kaçanlar olabilir, şimdiden okuyucuların affına sığınıyorum; çünkü BB Erzurumspor deve misali…

  • İlk önce kaleci Farnolle, güven vermeyen bir performans sergiliyor. Pimi çekilmiş bir bomba gibi, her an her şey yapabilecek durumda. İyi bir takım kaleden başlar sözünün yansımasını göremiyoruz. Hatalı goller yemesinin sebebi olarak da oyun içinde çabuk dağılan bir yapısının olmasını görüyorum. Bu yüzden pozisyon alamıyor ve takımı yönlendiremiyor.
  • Defans; başta Cenk Ahmet Alkılıç olmak üzere, Mina ve Teikeu çok formsuzlar. Birbirlerinden kopuk bir şekilde ve her maça çıktıklarında ilk kez bir arada oynuyormuşlar gibi görüntü veriyorlar. Defanstaki futbolcular 1. bölgede istenilen pas döngüsü yapamıyor ve topu ikinci bölgeye taşıyamıyorlar.
  • Bölgede aktif olması gerekirken gölge oyunu oynamayı tercih eden İbrahim Akdağ… Süper Lig’de o bölgede oynamanın karşılığı bu olamaz! Ben buyum ve benden bu şekilde yararlanırsınız diyorsan, yedek beklemelisin; çünkü her maçta BB Erzurumspor 2. Bölgede oyun kuramıyor. Hatta rakip takımlar 3. Bölgede istedikleri oyunu çok rahat bir şekilde sergiliyorlar.

BB Erzurumspor nasıl bir antrenman şekli ve metodu izliyor, bunu gerçekten kestiremiyorum. Takım içindeki futbolcuların birbirleri ile uyumu çok düşük seviyede, kanatlardan bindirme yok, orta saha hareketli değil. Futbolda boş alanı sen oluşturursun, bu bir söylem değil, artık futbolun bir kanunudur. Takım içindeki uyumsuzluk bireysel hataları beraberinde getiriyor, bu da oyuna ve sonuca yansıyor. Toplu aktif dinlenme nasıl olmalıdır, rakip takımın psikolojisini paslarla nasıl çökertilir, oyunu kanatlara nasıl yayılır, pas organizasyonları nasıl olmalıdır, duran top organizasyonları nasıl olmalıdır ve en önemlisi de kapalı bir takımda oyun nasıl açılır?.. İşte bunların hepsini bizlere bu hafta Fatih Karagümrükspor, BB Erzurumspor karşısında izlettirdi. Süper Lig’in 7. haftasında Fatih Karagümrükspor evinde, BB Erzurumspor’u 5-1 mağlup etti.

Ortada oyundan çok dağınık bir futbol sergileyen Dadaşlar vardı ve mağlubiyeti sonuna kadar da hak ettiler. Bu saatten sonra neler yapılır, nasıl önlemler alınır bilemem ama bildiğim tek şey var; o da takımın durumu çok kötü. Maç sonrası Mehmet Hoca’nın açıklamaları çaresizliğin açığa vurulması gibiydi. Mehmet Hoca, takım kadrosu oluştururken aşırı duygusal oluyor ve gerçekleri göremiyor, oyun esnasında ise oyunun gidişatına göre müdahalelerde ya bulunmuyor ya da bulunmakta geç kalıyor.

Evet, BB Erzurumspor ile ilgili yazacaklarım bunlar. İnşallah en kısa sürede bu çıkmaz aşılır ve BB Erzurumspor, Büyük Erzurumspor taraftarının istediği ve arzuladığı oyunu sergiler. İstek, arzu, hırs ve başarı BB Erzurumspor’un tek hedefi olmalı…

Haftaya oynanacak olan Göztepe maçında BB Erzurumspor’a başarılar dilerim.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız.
Adınız