Yusuf Dumlu Yazdı: Maç Değil, Dersti!

Yenilgi Değil, Dersti!

Süper Lig’in 2. haftasında BB Erzurumspor, içerideki ilk maçını kardeş takım olan Sivasspor ile yaptı. Mücadelede öne geçmesine rağmen Sivasspor’a 2-1 mağlup oldu. Bu yenilgi bence teknik direktör için tamamen bir ders niteliği taşıyordu. Çünkü ligin yeni başladığını tekrardan hatırlatarak bu yenilginin sebepleri, bizlere ve teknik ekibe çok şey söylüyordu.

Ligin ikinci maçında BB Erzurumspor, geçen hafta çıktığı on birle çıkmadı. Teknik direktör Mehmet Özdilek, Sivasspor maçında 3 değişiklik yaparak çıkmayı tercih etti; Osman’ın yerine Adolphe, Hamroun’un yerine Emrah, Sissoko’nun yerine de Obertan.

İlk yarı karşılıklı ataklarla sona erdi ve her iki takımda soyunma odalarına 0-0 eşitlikle gitti. İkinci yarıda BB Erzurumspor’un golü 70. dakikada Arvydas Novikovas’tan gelirken, Sivasspor Kone ile 82. dakikada durumu 1-1’e getirdi ve 86. dakikada Max Gradel, Sivas adına 2. golü bulan isim oldu.

Bir atasözümüz vardır; “bir musibet bin nasihatten daha iyidir” diye. Bu atasözümüzün de belirttiği gibi İnsanlara verilen öğütler ve nasihatler ne hikmetse genellikle kulak ardı edilir. Önemsenmez. Önemsiz gibi gözüken bu nasihatler aslında o kadar kıymetlidir ki; kişiler bunun farkına varmazlar. Bunu anlamaları için illaki kötü bir duruma düşmeleri gerekir. Şimdi yazacaklarımı başta Mehmet Özdilek olmak üzere herkes iyi dinlemelidir. Ligde kalıcı olmak istiyorsak tabi…

-Öncelikle İbrahim Akdağ kaçak oyun oynamayı bırakmalıdır. Çünkü bulunduğu mevki ve üstlendiği görev çok önemlidir. Takımın kaptanı olan kişi, müsabaka boyunca kendisini göstermeli ve arkadaşları üzerinde etkili olmalıdır. Teknik direktörün sahadaki yansıması olduğunu arkadaşlarına hissettirmelidir.  Gölge gibi gezinerek bu işler olmaz ve olmuyor da…

-Herkesin kabul ettiği bir durum var ki o da şudur; günümüzde futbol hızlı ve efektif oynanıyor. Elinizde Obertan gibi bir oyuncunuz varsa ki kalitesini tartışmaya bile gerek yok, bu oyuncuyu 65. dakikadan sonra saha içinde tutmanın takıma bir faydası olacağını düşünmüyorum.

-70. dk da öne geçmişseniz ve Covid 19 dolayısıyla 5 oyuncu değiştirme hakkınız varsa ki zaten öyle,  bunları yeri ve zamanında yapmalısınız. Hele bir de rakip takım daha çok üzerinize geliyorken ve daha efektif oyun sergilediği görülüyorken oyuna zamanında müdahale etmelisiniz! Sağ beke yardımcı olacak bir oyuncu ile o bölge kontrol altına alınabilirdi. (Mehmet Özdilek için)

BB Erzurumspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek’in işi gerçekten çok zor ve bir o kadar da kolay. Bu süreç bir ekip işidir. Teknik heyet yeni transferleri olabildiğinden çabuk bir şekilde takıma adapte etmelidir. Sporculara mental antrenman yüklemesi yapılmalıdır. Çünkü 82. dakikadaki pozisyonda Hasan Hatipoğlu’nun bir anlık dikkatsizlik sonucu oluşan zamanlamadaki hatadan gol yenildi. Futbolda hatalar üzerine skorlar oluşur. En az hata yapan takım BB Erzurumspor olması temennisiyle…

BB Erzurumspor, gelecek hafta Hes Kablo Kayserispor deplasmanına gidecek. Şimdiden başarılar diliyorum.

Kardeş takım olan Yiğidolara Süper Lig’de başarılar diliyorum. Bu arada Anadolu Aslanı, Sivas Kangalıdır. 🙂

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız.
Adınız