Yusuf Dumlu Yazdı: “Yenişemedik!”

Bir haftadır kardeş ülke Azerbaycan’nın haklı davası için savaştığını herkes gibi bende yakinen takip ediyorum. Rahmetli Ebulfez Elçibey’in “İki Devlet Tek Millet” sözünün sadece bir söz olmadığını tüm dünyaya gösteriyoruz. Aylar önce Karabağ için Azerbaycan’ın, diplomasinin tükendiği yerde topraklarını savaşla geri alabileceğine yönelik açıklamasının yerini bulduğunu hep beraber izliyoruz. Kardeşlerimize/Gardaşlarımıza destek olmak için bende bu hafta alınan beraberliğe hitaben yazımın başlığının ‘yenişemedik’ olmasını istedim.

Evet, yenişemedik! Süper Lig’in 4. haftasında BB Erzurumspor ile Çaykur Rizespor golsüz berabere kaldı. İki takımın da kontrollü bir oyun sergilediği karşılaşmanın ilk yarısında BB Erzurumspor kazanmaya çok istekli olduğunu gösterdi. Ancak maçın ikinci yarısı daha hareketli geçmesine rağmen, taraflar bir türlü gol atamadılar ve 90 dakika 0-0 beraberlikle tamamlandı. BB Erzurumspor bu sonuçla puanını 7’ye çıkardı.

Yusuf Dumlu

Her maç BB Erzurumspor için önem arz ediyor. Çünkü Süper Lig’den düştüğünde kaybedilen basit puanların acı deneyimini yaşamıştı. Kendi evindeki bu puan kaybı her ne kadar üzdüyse de şehir takımının performansı genel olarak takdir topladı. BB Erzurumspor’un bu sezon yaptığı transferlerin takım içi eksikliklerin iyi analiz edilerek yapıldığına şahit oluyoruz.

Maçları kazanmak için atanın ve tutanın iyi olacak!.. BB Erzurumspor’un kalecisi Farnolle, her ne kadar transfer edildiğinde kafalarda soru işareti bırakmış olsa da maçlarda gösterdiği performansla alkış toplamaya devam ediyor. Peki ya forvet! İşte bu bölgede sıkıntı var. Rashad Muhammed iyi bir futbolcu ama golcü değil! Bunu son Çaykur Rizespor maçında da gördük.  BB Erzurumspor Başkanı Sayın Hüseyin Üneş’in bu bölgeye yaptığı iki yeni transferle (Ricardo Gomes ve Armando Sadiku) bu blgede oluşan sıkıntının giderileceğini düşünüyorum. Atamıyorsan yemeyeceksin, kazanamıyorsan kaybetmeyeceksin sözünün yansımasını bu hafta gördüm. Maç esnasında yaptığı değişiklikler yerinde olduğu için Sivasspor maçındaki gibi yenilgi olayı yaşanmadı.

BB Erzurumspor maç boyunca %55 topa sahip oranıyla oynadı ve bu oran zaman zaman %63 lere kadar çıktı. Ancak bu oran skor olarak bir türlü yansımadı. Türkiye’de birçok takım anlamsız bir şekilde geriye ve yana paslarla elde edilen topa sahip olma durumlarının avantaj sağladığı düşünüyor. Bu yanlış düşüncenin ve eylemin acısını ne yazık ki özellikle Avrupa maçlarında görüyoruz. Artık günümüz futbolunda topa sahip olma yüzdenize bakılmıyor, topu ne kadar etkili kullandığınıza ve ne kadar efektif bir oyun sergilediğinize bakılıyor. Bu alandaki yüzdeniz zaten maç sonucuna da yansıyor.

BB Erzurumspor, Çaykur Rizespor maçında 7 korner kullandı ama etkili bir korner organizasyonu izleyemedik. Demek ki, duran top organizasyonları üzerinde eksiklikler var; çünkü duran toplar ve ceza sahası etrafında atılan isabetli şutlar kapalı takımların açılması için bir fırsat oluşturur. Maç sonrası basın toplantısında Mehmet Hoca: ‘Futbolda bazen sıkışan oyunlarda şutları denemek çok önemlidir’ cümlesi ile böyle durumlara karşın, alternatif atak geliştirilmesi üzerinde çalışmalar yaptığını anlamış olduk.

Mehmet hocanın takımda eksiklikleri çok iyi analiz ettiğini ve bu eksikliklerin her maçta giderildiğini görüyorum. Takım içindeki yeni transferlerin hızlı bir şekilde takıma uyumlarının artması, takım içi performansı da olumlu etkiliyor. Takım bütünleşmesiyle takım performansını kolaylaştırırken, duygusal ve zihinsel açıdan başarıya yol açacak bir istikrar ve sürekliliğin yakalanması gerekir. Sürekli duygusal ve zihinsel dalgalanmalar yaşayan futbolcu ve takımlar, istikrarı ve başarıyı yakalamaları güçleşir. Bu yüzden BB Erzurumspor camiası olarak herkes, futbolcuları bu dalgalanma olayına sevk edecek her türlü eylem ve söylemden kaçınmalıdır.

Milli takım için verilen bu arada BB Erzurumspor’un eksikliklerinin gidermesi için büyük bir fırsat olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Emrah’ın markaj altındayken neler yapılması gerektiği hususunda alternatifler üzerinde çalışılmalı. Orta alandaki futbolcuların, özelliklede İbrahim Akdağ daha etkili ve daha yaratıcı olmalıdır. Obertan’ın 75 dakikadan fazla oyunda tutulması BB Erzurumspor’a yarardan çok zarar vereceğini söylemiştim. Bu haftaki maçta Obertan 75. dakikada oyundan çıkarak yerini Sissoko’ya bırakması, takımın orta ve ön alanda aktifliğini kaybetmeyerek daha dirençli kaldığını ve bu değişikliğin isabetli bir değişiklik olduğunu bizlere gösterdi. Takım, 90+5 dakika boyunca oyunda aktif kalarak efektif bir futbol üzerine sistemini kurmalı, 7’den 70’ e tüm izleyenlerin takdirini toplamalı, yenilgisinde bile alkış alacak bir takım olmalıdır. Bu doğrultuda takım varyanslarını çeşitlendirirse bu takımı bu sezon izlemek büyük bir zevk verecektir.

Son olarak, A Milli Takımımıza hem hazırlık maçında Almanya ile yapacağı karşılaşmada hem de UEFA Uluslar Ligi’nde Rusya ve Sırbistan ile yapacağı karşılaşmalarda başarılar diliyorum.

Yorum Yaz

Yorumunuzu yazınız.
Adınız